Biegi, rzuty, skoki i wieloboje na lekcjach wychowania fizycznego

Ewa Sojat - wicedyrektor ds. Ośrodka w Tarnowie, dr Piotr Bora, Renata Polek

Lekkoatletyka nie bez przyczyny nazywana jest „królową sportu”. Celem zawodników jest przewyższyć współuczestników szybkością, sprawnością lub wytrzymałością. W jaki sposób efektywnie poprowadzić szkolenia lekkoatletyczne w szkole? – to i inne zagadnienia były poruszane na konferencji realizowanej w Ośrodku w Tarnowie.

9 lutego ponad 120 nauczycieli wzięło udział w konferencji online „Królowa Sportu” na lekcjach wychowania fizycznego, której celem było podniesienie jakości szkolenia lekkoatletycznego wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkania zostały zaprezentowane kluczowe elementy wpływające na szybkość biegu. Omówiono zależności ułożenia poszczególnych elementów ciała, decydujące o przyśpieszeniu i utrzymaniu prędkości, a także znaczenie ćwiczeń dla utrzymania mobilności bioder, jednego z głównych segmentów decydujących o prawidłowej postawie ciała oraz wykorzystanie rzutu piłeczką palantową, jako wzorca ruchu dla innych dyscyplin sportowych. Przedstawiono również technikę i metodykę nauczania skoku w dal oraz wiele innych aspektów pracy z uczniem na zajęciach z lekkoatletyki.

Lekkoatletyka w swoim bogactwie zawiera elementy, których opanowanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Właściwe opanowanie techniki ułatwi pracę nad mobilnością i stabilizacją ciała, co przekłada się na kształtowanie prawidłowej postawy. W jaki sposób poprowadzić atrakcyjną lekcję wychowania fizycznego, po jakie elementy sięgać? Podczas konferencji swoją wiedzą podzielił się doktor nauk o kulturze fizycznej, trener klasy mistrzowskiej, wykładowca Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Akademii Trenerskiej Instytutu Sportu, wychowawca olimpijczyków, medalistów mistrzostw Europy i świata oraz rekordzistów Polski – dr Piotr Bora.