Dlaczego tak trudno być dobrym nauczycielem?

Neuroplastyczność i jej wpływ na tworzenie się skryptów poznawczych, przeciążenia systemu mózgu społecznego, problem emocji a zawód nauczyciela – to tylko wybrane tematy spotkania z dr. Markiem Kaczmarzykiem.

17 grudnia odbyła się konferencja online dotycząca dobrostanu nauczyciela w świetle badań neurobiologicznych zorganizowana przez Ośrodek w Krakowie. Gościem specjalnym był dr Marek Kaczmarzyk, wybitny ekspert w zakresie neuronauk oraz autor licznych publikacji w tej dziedzinie, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkanie zgromadziło liczną grupę dyrektorów i nauczycieli szkół z całej Małopolski (150 osób). Nasz ekspert z właściwą dla swoich wystąpień swadą oraz naukową erudycją omówił zagadnienia związane z tworzeniem się w procesie neuroplastyczności ścieżek neuronalnych ułatwiających zapamiętywanie i uczenie się w ramach swoistego treningu mózgu. Dzięki udziałowi w konferencji uczestnicy mogli również zapoznać się z zjawiskiem przeciążenia systemu mózgu społecznego, problemami emocji w kontekście zawodu nauczyciela, tworzeniem skryptów poznawczych stanowiących o przewidywalności i powtarzalności określonych zachowań oraz neurobiologicznymi źródłami sytuacji konfliktowych. Omówiono również konieczność systemowych zmian umożliwiających optymalną pomoc psychologiczną dla nauczycieli zwłaszcza w sytuacji, w której większość polskich pedagogów ma już za sobą ponad 20 lat pracy w szkole.