23.10.2020

Edukacja historyczna i obywatelska

22 października Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zainaugurowało IX edycję projektu „Kresy” – polskie ziemie wschodnie w XX wieku.

Uroczystego otwarcia konferencji Polska i Ukraina wobec zagrożenia bolszewickiego w 1920 roku dokonali: Halina Wesołowska, wicedyrektor MCDN oraz Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Spotkanie poprowadził Piotr Milczanowski z Oddziału IPN w Krakowie.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem dr. Macieja Zakrzewskiego (Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, IPN Kraków) pt. Geopolityczne koncepcje Józefa Piłsudskiego, który przestawił koncepcje Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale zwrócił również uwagę na perspektywę myślenia Władysława Studnickiego. Prof. dr hab. Janusz Józef Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) podjął temat tła politycznego sojuszu polsko-ukraińskiego w 1920 roku, podkreślając, że układ Piłsudski-Petlura był to „sojusz, który przyszedł za późno”. Sojusz ten prezentowałby większą moc, gdyby został zawarty zanim oba państwa wyczerpały część swoich sił w walce o Galicję. W trakcie spotkania została też zaprezentowana książka „Polska-Ukraina 1920” autorstwa Janusza Odziemkowskiego i Andrija Rukkasa.

W związku z ograniczeniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, spotkanie odbyło się w formie mieszanej: stacjonarnie oraz było transmitowane online.

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wspierając edukację historyczną i obywatelską, przygotowało szereg propozycji dla nauczycieli. Wzorem lat ubiegłych prowadzony jest m. in. cykl zajęć pod nazwą Spotkania z historią najnowszą. Pierwsze seminarium pt. Polskie miesiące: czerwiec i październik ¢56 roku odbyło się 20 października. Kolejne spotkanie Tak rodziła się „Solidarność” – 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność planowane jest już 3 listopada, odbędzie się online i poprowadzi je Andrzej Malik (IPN Kraków).

W programie:

  • Kryzys społeczno-gospodarczy w 1980 roku;
  • Sierpniowe strajki;
  • Podpisanie porozumienia 31 sierpnia 1980 roku;
  • Powstanie NSZZ „Solidarność” i jego rola;
  • Jak uczyć historii najnowszej?
  • Przykłady dobrej praktyki.

Zapraszamy do zapisów.

Galeria

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube