17.09.2020

Inspiracje pedagogiczne w filozofii człowieka Romana Ingardena

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Romana Ingardena. W najnowszym numerze „Hejnału Oświatowego” przedstawiamy wiele inspiracji pedagogicznych związanych z wychowaniem i kształceniem człowieka.

W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena (1893-1970), jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, znamienitego fenomenologa, ontologa i estetyka. Założenia jego filozofii stanowią cenne źródło inspiracji i tematów, które można wykorzystać podczas debat z młodzieżą.

Działania wychowawcze szkoły, wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym. W związku z tym zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Hejnału Oświatowego” (nr 8-9/195/2020), gdzie można znaleźć wiele artykułów przydatnych w codziennej pracy zawodowej. Szczególnie zwracamy uwagę na tekst dr hab. prof. UJ Krystyny Ablewicz „Inspiracje pedagogiczne w filozofii człowieka Romana Ingardena”, stanowiący pedagogiczny komentarz do kilku esejów filozofa.