12.02.2023

Jak psuć dzieci Boecjuszem i Platonem

Dzieci czytające książkę wraz z babcią.

Czy filozof psuje młodzież, a zatem – tym bardziej – dzieci?

Na taki zarzut, sformułowany w Atenach przeciwko Sokratesowi niemal dwa i pół tysiąca lat temu, odpowie nasz zaproszony ekspert, pokazując, że szeroko rozumianą filozofią klasyczną można zainteresować, a przede wszystkim rozwinąć najmłodszych.

Jak psuć dzieci Platonem i Boecjuszem, to głos w trwającej na Zachodzie od lat 70. XX w. i budzącej w Polsce rosnące zainteresowanie debacie nad filozoficzną edukacją dzieci. Autorka dyskutuje metodologię wiodącego nurtu „filozofii dla dzieci”, a zarazem czerpie z bogactwa filozofii i kultury klasycznej oraz klasyków literatury dziecięcej, by pokazać, jak w czasach coraz szybszego tempa wymiany informacji w pełni rozwinąć potencjał myślenia dziecka.

Wartość zaproponowanego podejścia została potwierdzona nie tylko wysokimi wynikami osiąganymi przez uczniów na egzaminach państwowych, ale także widocznym wzrostem ich kompetencji argumentacyjno-logicznych.

W trakcie warsztatów autorka, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedyskutuje główne idee filozofii dla dzieci, poprowadzi ćwiczenia i zaprezentuje scenariusze lekcyjne. Z warsztatów mogą skorzystać nauczyciele filozofii, etyki, historii, kultury klasycznej, a także poloniści, wychowawcy oraz rodzice. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę od Wydawcy (Księgarnia Akademicka).

Szczegóły warsztatu znajdą Państwo na stronie: Filozofia klasyczna dla dzieci