19.09.2022

„Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja a wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości

Wystawa Mariana Kołodzieja.

Organizowaną konferencję, która będzie miała miejsce już 5 października br., kierujemy do grona wychowawców i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli szkół podstawowych.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach i wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023 – „Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”.

We współczesnym społeczeństwie nadal bowiem są obecne mechanizmy, które doprowadziły do Holokaustu (nietolerancja, ksenofobia, antysemityzm, rasizm, łamanie praw człowieka i obywatela, itp.). Uświadamianie młodym ludziom tych zagrożeń to zadanie każdego dorosłego człowieka, w sposób szczególny nauczycieli. Nauczanie o Holokauście w szkole stanowi źródło kształtowania wielu uniwersalnych wartości i postaw takich jak: prawda, dobro, wolność, odpowiedzialność, solidarność, sprawiedliwość, tolerancja, demokracja, pluralizm, poszanowanie indywidualności i różnorodności. Wskazuje na konieczność obrony praw człowieka, pomaga w wychowywaniu do odpowiedzialności i demokracji, uczy świadomego uczestnictwa w życiu publicznym kraju i świata.

Podczas organizowanego spotkania, które rozpocznie się o godzinie 10.00 w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach, pragniemy przybliżyć przesłanie Mariana Kołodzieja, więźnia KL Auschwitz, zawarte w jego wystawie, na której ścierają się dwa światy: świat dobra i świat zła, którą to uczestnicy konferencji będą mieli okazję obejrzeć.

W trakcie organizowanej konferencji uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania prelekcji zaproszonych gości m.in. Małgorzaty Abramowicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, która wygłosi wykład pt. „Marian Kołodziej – artysta naznaczony”, dr Piotra Cuber OFMConv, rektora Bazyliki Mniejszej św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, który opowie o inspiracjach kolbiańskich w życiu i twórczości Mariana Kołodzieja, a także innych znakomitych prelegentów.

Ponadto uczestniczący w konferencji nauczyciele będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których zostaną wypracowane scenariusze do zajęć z młodzieżą w oparciu o dzieło Mariana Kołodzieja.

Wydarzenie  honorowym patronatem objęli:

Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki

Barbara Nowak – Małopolska Kurator Oświaty

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanej konferencji.
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia realizowane za pomocą elektronicznego Systemu Rezerwacji Szkoleń.

Szczegółowy Program Konferencji

Plaktat do Konferencji „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja a wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube