21.04.2022

Czytelnictwo dzieci i młodzieży o szkolnych lekturach komiksach i blogach – konferencja

We współczesnym świecie człowiek nie byłby w stanie funkcjonować bez umiejętności czytania. Dzięki niej komunikujemy się między sobą, wymieniamy potrzebne informacje. Dzięki niej komunikujemy się między sobą, wymieniamy potrzebne informacje. Z tym wiąże się również rozwój czytelnictwa. Książki poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, książki pozwalają zapomnieć o kłopotach, pełnią więc rolę terapeutyczną co jest istotne dla współczesnego młodego czytelnika. Rozwój audiowizualnych środków masowej komunikacji sprawił, że książka stała się jednym z wielu środków umożliwiających człowiekowi kontakt z kulturą.

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie Filia w Oświęcimiu zapraszają na konferencję online pt. „Czytelnictwo dzieci i młodzieży – o szkolnych lekturach, komiksach i blogach”, organizowaną w dniu 10 maja 2022 roku. Podczas konferencji zaproszeni prelegenci zwrócą uwagę na konieczność upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

O tym, że książka uczy, bawi, leczy, czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury opowie dr Wanda Matras-Mastalerz – autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki. Z kolei Ewa Plura – oligofrenopedagog zaprezentuje uczestnikom konferencji, w jaki sposób czytanie wpływa na pracę mózgu, a tym samym na jakość naszego życia. Rafał Hetman – reporter, bloger, recenzent literatury faktu w mediach społecznościowych podczas swojego wystąpienia zatytułowanego „Język młodych czytelników, jak nim mówić w mediach społecznościowych” postara się znaleźć odpowiedzi na pytania, czy media społecznościowe uczestniczą w kształtowaniu kultury czytelniczej młodego pokolenia oraz czy mogą być narzędziem w edukacji kulturowo-literackiej. Kolejny wykład poświęcony komiksowi, jego wartości i korzyściom płynącym z czytania a także jego specyfikacji jako obiektu lektury zaprezentuje dr hab. Wojciech Birek – literaturoznawca, krytyk oraz tłumacz komiksów z języka francuskiego. Konferencję zakończy Dorota Wierzbicka z Wydawnictwa Literackiego, redakcyjnie związana z działem literatury dla dzieci i młodzieży, prezentując atrakcyjne i godne polecenia dla młodego czytelnika pozycje z najnowszej literatury.

Zapraszamy serdecznie na naszą konferencję.

Link do zapisów na konferencję: Czytelnictwo dzieci i młodzieży o szkolnych lekturach komiksach i blogach