Konferencja „Rozwijamy potencjał zawodowy” w Białym Kościele

Uczestnicy konferencji

6 marca 2023 roku odbyła się konferencja „Rozwijamy potencjał zawodowy”. Była trzecim już wydarzeniem realizowanym w ramach współpracy naszej placówki z Gminą Wielka Wieś. Znając zatem potrzeby odbiorców, mogliśmy przygotować konferencję, której tematyka wpisywała się w rozwój zawodowy i bazowała na potencjale uczestników..

Działania szkoleniowe mają sens wówczas, gdy spełniają oczekiwania uczestników szkolenia. Zaczęliśmy od rzetelnej diagnozy, która pokazała w jakim obszarze i kierunku powinna się rozwinąć współpraca pomiędzy Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli a Gminą Wielka Wieś. Celem tej współpracy jest doskonalenie umiejętności nauczycieli przedszkoli i szkół prowadzonych przez Gminę.

Spotkanie otworzył Karol Tucharz- z-ca wójta Gminy Wielka Wieś, a Prelegentów przedstawiła Małgorzata Dutka-Mucha – wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie.

Uczestnicy konferencji mieli przyjemność wysłuchać wykładu prof. dra hab. Przemysława Bąbla dotyczącego podejmowania wyzwań zawodowych i utrzymania wysokiego poziomu motywacji do pracy. Profesor wskazał różne przyczyny obniżające naszą chęć do pracy – czy zaistniałe w środowisku pracy lub zależne od nas samych, czy te – występujące w środowisku zewnętrznym i od nas niezależne. Profesor wskazał na te czynniki, które nas uaktywniają, dodają zapału i pozytywnie wpływają na nasze zawodowe zaangażowanie. W opinii naukowca i w świetle dokonań współczesnej nauki omówione środki, metody i narzędzia są najlepszym rozwiązaniem ewentualnych problemów. Dzięki nim w dziedzinie edukacji otwierają się nowe możliwości!

O jakości pracy nauczyciela decyduje również komunikacja interpersonalna. Jej tajniki odkryła Marta Szałach w wykładzie „Różne drogi – jeden cel, czyli refleksje o komunikacji w szkole”. Prelegentka podkreśliła rolę różnych czynników w efektywnej komunikacji i -odwołując się do przykładów – ukazała  znaczenie stref dystansu i relacji, jakie budujemy z uczniem. W kontekście sytuacji interpersonalnych Prelegentka omówiła także znaczenie komunikacyjne intonacji głosu i postawy ciała.

Ostatnia część konferencji poświęcona była tematyce kształtowania relacji nauczycieli z rodzicami uczniów, co w świetle zapisów prawa oświatowego oznacza partnerstwo rodziców. Jak budować relacje z rodzicami uczniów, kiedy pozyskiwać od rodziców opinie o pracy przedszkola czy szkoły, jakie pytania zadawać rodzicom i jakich pytań oczekiwać od nich – powyższe dylematy  – z praktycznego punktu widzenia –  omówiła Mariola Kozak.

Wykłady zachęciły uczestników do refleksji oraz wskazały obszary do rozwoju. Stała oferta Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli obejmuje wielość różnorodnych tematów, a każdy z nich warto pogłębiać w trakcie warsztatów i seminariów.

Konferencja „Rozwijamy potencjał zawodowy” odbyła się w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Uczestnikami byli nauczyciele szkół podstawowych i przedszkoli w Gminie Wielka Wieś.