MATEMATYCZNIE ZAKRĘCENI – nauczycielskie pasje inspiracją dla ucznia

6 listopada 2019 r., w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki, odbyła się konferencja pt. MATEMATYCZNIE ZAKRĘCENI z cyklu Nauczycielskie pasje inspiracją dla ucznia, zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli ODN w Krakowie.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem nauczycieli matematyki ze wszystkich etapów edukacyjnych. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konferencji było ukazanie wpływu nauczycielskich pasji na rozwój ucznia. Prelegenci, pasjonaci matematyki poszukiwali odpowiedzi na pytania: Jak poprawić społeczne postrzega matematyki? Jak skutecznie motywować uczniów do nauki? Jakie podjąć działania, aby rozwijać inicjatywę, kreatywność, zaangażowanie, zarówno uczniów jak i nauczycieli?

Konferencję rozpoczął dr Zdzisław Pogoda z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukazał różne wymiary piękna „królowej nauk”. Następnie dr Anna Widur, przewodnicząca Komisji Popularyzacji Matematyki i Współpracy ze szkolnictwem OK PTM opowiedziała o realizacji projektu Fraktal na stulecie, w którym wzięło udział ok. 36 tys. uczniów z całej Małopolski. Uczniowie XX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, pod opieką mgr Iwony Sitnik-Szumiec, zaprezentowali specyfikę budowy wielościanów jednorodnych. Opowiedzieli również o realizowanym projekcie, którego efektem jest czwarta na świecie, pod względem wielkości, kolekcja wielościanów jednorodnych. Dr Bronisław Pabich przedstawił ciekawe propozycje zastosowania programu GeoGebra w dynamicznym odkrywaniu piękna konstrukcji geometrycznych. Na zakończenie konferencji mgr Gabriela Dolińska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini zaprezentowała „matematyczne wędki”, na które od wielu lat „łowi” uczniów. Przedstawiła też efekty realizowanych projektów matematycznych.

W trakcie konferencji prezentowane były wystawy prac uczniowskich: Kolekcja Wielościanów Jednorodnych oraz Świat widziany przez matematyczne okulary. Konferencja stała się dla uczestników inspiracją do podejmowania ciekawych, niekonwencjonalnych działań w pracy z uczniami.