20.12.2022

Osoby występujące podczas konferencji

W środę 14 grudnia ponad 200 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego wzięło udział w konferencji online, zorganizowanej przez MCDN Ośrodek w Krakowie.

Konferencja „Nauczanie i wychowanie do wartości na lekcjach przedmiotów przyrodniczych z cyklu UCZEŃ I NAUCZYCIEL W SZKOLE WARTOŚCI” miała na celu zaprezentowanie przykładów kształtowania w uczniach wartościowych postaw i nowatorskich sposobów ich wdrażania w szkolnej rzeczywistości, z uwzględnieniem przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii.

Podczas wystąpienia „Wychowanie przez zdrowe odżywianie” doradca metodyczny ds. biologii i przyrody szkół podstawowych dr Kinga Wierzbicka zaproponowała kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz m.in. działania zmierzające do zachowania zasad zdrowego odżywiania.

„Prawda, dobro i piękno w fizyce w nauczaniu kompetencji 4K” to tytuł wystąpienia Eweliny Sułowicz, która starała się odpowiedzieć na pytanie, co chcemy osiągnąć jako nauczyciele podczas uczenia kompetencji 4K w oparciu o podstawowe wartości.

Michał Zatorski – nauczyciel doradca metodyczny ds. geografii w trakcie wykładu „Edukacja antydyskryminacyjna na lekcjach geografii, czyli jak odkryć jedność w różnorodności” zapoznał uczestników konferencji z koncepcją geografii jako przedmiotu dialogu międzykulturowego. Przedstawił również ścieżkę dydaktyczną zawierającą treści dotyczące istotnych zagadnień edukacji antydyskryminacyjnej, która podnosi wartość wychowawczą geografii.

„Chemia – z jakimi wartościami możemy mieć problem” to temat zaprezentowany przez dr. Karola Dudka-Różyckiego – doradcę metodycznego ds. chemii szkół ponadpodstawowych, który przedstawił pewne graniczne wartości chemiczne mające istotny wpływ na życie człowieka. Prelegent omówił również przypadki stereoizomerii w kontekście oddziaływania z organizmem człowieka.

To śnieżne, zimowe popołudnie było inspiracją i działaniem ukierunkowanym na edukację do wartości. Do zobaczenia w kolejnej edycji!