Nowoczesne kształcenie w technikach i szkołach branżowych

dr Łukasz Cieślik, Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Interesująca konferencja dotycząca kształcenia zawodowego już za nami. Ponad 200 osób uczestniczyło w dniu 22.02.2023 r.  w hybrydowej konferencji „Nowoczesne kształcenie w technikach i szkołach branżowych” organizowanej przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu. Konferencja była już czwartą edycją wydarzenia kierowanego do dyrektorów szkół, nauczycieli, specjalistów, pracowników JST oraz uczniów szkół branżowych i techników.

Konferencja była odpowiedzią na wyzwania jakie stawiane są szkolnictwu branżowemu, także w związku z wprowadzeniem nowych zawodów do klasyfikacji zawodów. Na ten temat wygłosił wykład Dariusz Styrna, Dyrektor Departamentu Edukacji UEWM; zwrócił uwagę na to jak Województwo Małopolskie wspiera kształcenie zawodowe. Tomasz Madej, Dyrektor ORE przybliżył słuchaczom Zintegrowaną Strategię Umiejętności 2030. Istotnym zagadnieniem dotyczącym dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, w której żyjemy są kompetencje pożądane na rynku pracy. Tę sprawę poruszył Adam Biernat z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Dla młodzieży kształcącej się w szkołach branżowych i technikach ważne jest odbycie stażu i relacje z pracodawcami. Pani Katarzyna Brzezińska Karasek z MARR poruszyła temat praktycznych staży zawodowych odpowiadających na potrzeby pracodawców. Podczas konferencji zadano sobie pytanie, jaka powinna być zawodowa szkoła przyszłości? Próby odpowiedzi na to pytanie podjął się Krzysztof Ciurka z firmy REWAS. Nowoczesne metody nauczania motywujące młodego człowieka stały się tematem wykładu Pani Anny Gąsiorowskiej z firmy Aribo. Tę myśl kontynuował Dr Marek Makowiec swoim wystąpieniem na temat znaczenia gier i grywalizacji w nauczaniu i efektywnym wykorzystaniu w życiu.

Konferencja odpowiadała na pytania, które stoją przed nowoczesnym kształceniem w szkołach branżowych i technikach. Mamy nadzieję, że stała się inspiracją dla wielu pozytywnych działań edukacyjnych. Zakończyło ją ogłoszenie konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej ojczyźnie”. Konkurs ten zmobilizuje młodych ludzi do stworzenia biznes planu, który w przyszłości może stać się początkiem ich kariery zawodowej. Motywująca będzie zapewne nagroda dla zwycięscy – kilkudniowy pobyt w parlamencie europejskim w Brukseli. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie głównej MCDN.