13.04.2022

O przedsiębiorczości i start’upach wiemy wszystko. Jesteśmy gotowi do działania, otwarci na zmiany

II Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego już za nami!

Jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, to znają go uczestnicy II MKSzDZ. Tematyka wystąpień w czasie wydarzenia organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli była wyjątkowo różnorodna, choć  tematycznie związana z sukcesem.

Przyjmowaliśmy punkt widzenia biznesmenów, przedsiębiorców, pracodawców, patrzyliśmy na rozwój zawodowy z własnego punktu widzenia i z pozycji naszych uczniów- nastolatków, którzy szkołę i zawód dopiero wybierają. Była mowa o oszczędności, która napędza innowacyjność, o ograniczeniach  w planowaniu własnej przyszłości, gdy kompetencji jeszcze nie mamy oraz  o skutkach pandemii i lęku przed nieznanym. Wszak sytuacja polityczna jest taka, a nie inna.

Prelegenci usilnie i skutecznie zachęcali nas – nauczycieli i naszych uczniów do wydostania się z ciasnego pudełka bierności, ograniczeń oraz przyzwyczajeń oraz do wymyślenia sobie drogi na zewnątrz. Nie musimy być perfekcyjni, nie zawsze jest nam potrzebny przemyślany i sprawdzony plan. Warto znać siebie, mieć cel, plan na przyszłość i przede wszystkim – chęć działania. Odwaga jest w tym procesie mile widziana. Wiemy, jak być bogatym. Wystarczy uczyć się na błędach. Jak ważne są zmiany technologiczne i jak zmienia się świat symbolicznie określił jeden z (bardzo) młodych prelegentów w słowach: Chciałbym tego wystąpienia wysłuchać 5 lat temu!

Na drodze do sukcesu kluczową drogę odgrywają ludzie i interakcje. Szczególnie ludzie życzliwi; choć wszyscy są ważni.

Poznaliśmy z bliska branżę HORECA i nową branżę technologiczną. Zdania o skutkach pandemii i rozwoju przeplatały się wzajemnie. jeden z prelegentów pokazał blaski i cienie (tych jakoby więcej znalazł) pracy  szkolnego doradcy zawodowego.

Tematy wzajemnie się uzupełniały, a prelegenci się wzajemnie zapowiadali, co jest wynikiem zaproszenia na II MKSzDZ specjalistów, którzy wiedzą i doświadczeniem dzielili się szczególnie chętnie. Był prelegent z Lizbony i wierny uczestnik z Lublina. Były miliony pozyskanych dolarów! I był kot!

Byliście Państwo z nami, za co dziękujemy.

Zamykamy drzwi.  Zapraszamy za rok, na III Małopolski Kongres Szkolnego doradztwa Zawodowego!

II Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego patronatem honorowym objęli:
dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty

II MKSzDZ w liczbach:

• wydarzenie trwało 6 dni roboczych,
  • odbyło się 7 tematycznych sesji dziennych oraz 13 wydarzeń towarzyszących,
  • wykłady, warsztaty trwały łącznie 52 godziny dydaktyczne,
  • zrealizowano 42 tematy z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego i rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości,
  • udział wzięło 48 prelegentów,
  • liczba uczestników II MKSzDZ przekroczyła 500 osób.