25.11.2020

Pedagogiczne inspiracje w Roku Świętego Jana Pawła II

„Nie lękajcie się waszej młodości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości” – tymi słowami podsumowaliśmy wczorajszą konferencję wokół współczesnych problemów pedagogiki w duchu Jana Pawła II.

„Współczesne problemy pedagogiki w duchu Jana Pawła II” to tytuł konferencji online organizowanej przez Ośrodek w Krakowie przy współpracy z Wydziałem Katechetycznym Archidiecezji Krakowskiej. Problematyka konferencji ma podwójne znaczenie. Po pierwsze w 2020 roku przypadają obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, po drugie poruszane zagadnienia wpisują się w wytyczne MEN w zakresie polityki oświatowej państwa. Działania wychowawcze szkoły, wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych to tematy szczególnie ważne i aktualne, które w swoich wystąpieniach poszerzyli nasi prelegenci.

Ojciec profesor Jarosław Kupczak omówił wartości ważne i najważniejsze w życiu człowieka. Podkreślił jak wymagające, a zarazem istotne, jest życie we wspólnocie. To dzięki wspólnotowemu wymiarowi istnienia osoby ludzkiej realizowane są najważniejsze wartości. Podstawą urzeczywistnienia ludzkiej wolności jest poznanie dobra. Szczególnie ważne jest w tym procesie zadanie nauczyciela – mistrza i przewodnika wspomagającego rozwój ucznia, dokonującego wyborów i dojrzewającego do odpowiedzialności za życie własne i swojej wspólnoty.

Uzupełnieniem i zarazem uszczegółowieniem wykładu krakowskiego dominikanina było wystąpienie dr Ewy Dybowskiej dotyczące wybranych wartości w codzienności przestrzeni edukacyjnej. Była to okazja do dyskusji o tym, jakie wartości przyświecają nauczycielom, katechetom oraz w jaki sposób czynić temat ten aktualnym w warunkach edukacji zdalnej.

Podsumowaniem wydarzenia był głos ks. Andrzeja Kieliana – dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Krakowie, który wskazał, iż wszyscy doświadczamy tego, że zmienia się świat, warunki w jakich żyjemy i pracujemy, jednak wartości do jakich dążymy – pragnienie szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości – pozostają niezmienne i nadal aktualne.

Cieszymy się, że konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Inspirujące wystąpienia zaproszonych prelegentów oraz zgłaszane przez uczestników konferencji postulaty są dla nas motywacją do organizacji cyklicznych spotkań poświęconych wartościom w przestrzeni szkolnej, jako niezwykle istotnej podstawy całego procesu rozwoju ludzi młodych i realizacji zadań wychowawczych i dydaktycznych szkoły – wyjaśnia dr Łukasz Cieślik, Dyrektor MCDN.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube