Porozumienie na rzecz rozwijania i promowania kultury

Kierując się potrzebą wspólnych działań mających na celu pielęgnowanie i upowszechnianie kultury oraz wartości patriotycznych i niepodległościowych, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie zawarło porozumienie o współpracy z Centrum Sztuki Mościce, Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Biblioteką Pedagogiczną w Tarnowie.

„W celu połączenia sił i środków, aby w rzeczywistości XXI wieku i na miarę wyzwań współczesności wspólnie pielęgnować, upowszechniać, rozwijać i promować kulturę oraz wartości patriotyczne i niepodległościowe” – to fragment porozumienia o współpracy zawartego 12 lutego w obecności marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, wicemarszałka Łukasza Smółki, Marty Malec-Lech z zarządu województwa, wiceprzewodniczącego SWM Wojciecha Skrucha oraz poseł na Sejm RP Anny Pieczarki.

Podobne porozumienie z inicjatywy marszałka Witolda Kozłowskiego zawarte zostało niedawno w Nowym Sączu między Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu i tamtejszymi placówkami kulturalno-edukacyjnymi. Teraz w Tarnowie deklarację szerokiej, zintegrowanej współpracy podpisali dyrektorzy: Anna Chmura z Centrum Sztuki Mościce, Kazimierz Kurczab z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Beata Kania z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie oraz Ewa Sojat z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie.

– Bardzo ważna jest synergia między naszymi jednostkami w rożnych częściach Małopolski. Łącząc siły można działać o wiele efektywniej, osiągać ambitne cele i sprawnie organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia z jak najszerszym zaangażowaniem dzieci i młodzieży, na czym mi szczególnie zależy. Tym bardziej, że każda z tych czterech instytucji dysponuje sporym potencjałem, zarówno intelektualnym, jak i zapleczem technicznym. Istotne jest też korzystanie z wzajemnych doświadczeń i kontaktów – mówi marszałek Witold Kozłowski.

W porozumieniu zapisano, że placówki będą działać razem na rzecz podtrzymywania międzypokoleniowej transmisji kulturowej i patriotycznej.

– Możliwa będzie wspólna organizacja wydarzeń, koncertów, widowisk i spektakli w oparciu o siedziby i oddziały partnerów porozumienia. Możliwe będzie wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne oraz tworzenie ponadregionalnych i międzynarodowych platform współpracy – podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Partnerzy zobowiązali się ponadto działać wspólnie na rzecz budowania postaw patriotycznych, w szczególności umiłowania oraz szacunku dla własnej Ojczyzny. Istotnym elementem ma być krzewienie tradycji patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, a także promowanie twórców, dzieł, bohaterów i postaci związanych z Małopolską.

Porozumienie podpisane zostało w siedzibie Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.