28.02.2023

Spotkaliśmy się w „Szkole wartości”!

prelegenci konferencji: prof. Małgorzata Bogunia-Borowska, dr Joanna Rzońca, dr Łukasz Tomczyk, dr Aldona Guzik oraz vice-dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Małgorzatka Dutka-Mucha w sali konferencyjnej

Jak rozmawiać z młodzieżą o wartościach? Co dla dzisiejszych młodych ludzi jest ważne, a co trudne? Czy we współczesnej szkole jest miejsce na kształtowanie uczniowskich postaw? Jaka jest w tym rola nauczyciela? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi prelegenci konferencji „Szkoła wartości. Fundamenty dobrego społeczeństwa”, która odbyła się 28 lutego 2023 r. w Ośrodku Krakowskim Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN).

Konferencja dotycząca roli i miejsca wartości we współczesnej szkole oraz w życiu uczniów i nauczycieli miała postać hybrydową – można w niej było wziąć udział w formie stacjonarnej w siedzibie Ośrodka Krakowskiego MCDN przy ul. Garbarskiej 1 lub online. Spotkanie miało na celu wsparcie nie tylko wychowawców klas, ale wszystkich nauczycieli, gdyż nieodłącznym i istotnym elementem pracy pedagogicznej nauczyciela jest właśnie jego rola wychowawcza wobec dzieci i młodzieży. Szkoła powinna być takim miejscem, w którym podejmuje się trud – oparty na dialogu i zrozumieniu świata współczesnego młodego człowieka – kształtowania postaw społecznych uczniów w oparciu o  hierarchię wartości przyjętą, i wciąż ewoluującą, w kulturze polskiej i europejskiej.

Spotkanie otworzył oficjalnie dr Łukasz Cieślik, Dyrektor MCDN. Wydarzenie miało charakter dwugłosu środowiska akademickiego kształcącego m.in. przyszłych nauczycieli oraz środowiska doradców metodycznych pracujących na co dzień zarówno z młodzieżą, jak i nauczycielami. W pierwszej części usłyszeliśmy wystąpienia prof. Małgorzaty Boguni-Borowskiej z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Aldony Guzik z Uniwersytetu Pedagogicznego oraz dra Łukasza Tomczyka z Instytutu Pedagogiki UJ. W tej części poruszano szereg zagadnień związanych ze współczesnymi modelami kulturowymi wpływającymi na zachowania młodego pokolenia oraz wskazano na związane z tym zagrożenia (np. nomofobia, phubbing). Część druga wypełniona była świadectwami dobrych praktyk doradczyń metodycznych MCDN, które dzieliły się z uczestnikami Konferencji swoim doświadczeniem, obserwacjami i spostrzeżeniami związanymi z postawami młodzieży wobec zastanego świata wartości. O swoich sposobach pracy z uczniami przedstawiły: Joanna Wołoszyn, Barbara Sykulska, Agata Wójcik oraz Joanna Rzońca.

Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube