04.11.2021

Turystyka rowerowa oczami doradcy metodycznego

T.Dudek A.Wdowik M.Kozioł D.Domagała

Turystyka rowerowa jako forma zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych to temat konferencji metodycznej, która odbyła się 3 listopada z udziałem ponad 100 nauczycieli.

Założeniem konferencji było zachęcenie nauczycieli wychowania fizycznego do rozbudzania u uczniów potrzeby aktywności przez całe życie, proponując różne formy tzw. sportów całego życia. Jedną z takich aktywności jest turystyka rowerowa.

Ponad 100 uczestników miało możliwość wysłuchania wystąpień naszych doradców metodycznych ds. wychowania fizycznego: Daniela Domagały, Tomasza Dudka, Agaty Wdowik. Gościem specjalnym konferencji był Marcin Kozioł – podróżnik, który odwiedził na rowerze ponad 40 krajów, Ekspert Polskiej Organizacji Turystycznej w dziedzinie turystyki rowerowej, Prezes Zarządu Fundacji „Polska na Rowerze”.

W czasie wystąpień można było usłyszeć wiele ciekawostek, zapoznać się z historią roweru, nowinkami sprzętowymi oraz dowiedzieć się m.in.: jak zorganizować bezpieczne wycieczki i rajdy, jak założyć szkolny klub rowerowy oraz kogo zaprosić do współpracy. Nasz gość udowodnił również, że na rowerze może jeździć każdy, nawet osoby niewidome, a co najważniejsze, że na rowerze można zwiedzić Polskę i świat.

Pozytywny wpływ jazdy na rowerze na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz korzyści płynące z uczenia dobrych nawyków i zasad obowiązujących na szlakach rowerowych to argumenty, którymi starano się zachęcić słuchaczy nie tylko do jazdy na rowerze, ale propagowania turystyki rowerowej wśród dzieci i młodzieży, szczególnie w czasach pandemicznych.