29.10.2019

Współpraca na rzecz profilaktyki zagrożeń w sieci

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli włączyło się w działania na rzecz walki z zagrożeniami w sieci. Wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym (NASK-PIB) będzie realizować projekt edukacyjny w zakresie efektywnego i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz reagowania na cyberprzemoc.

29 października podczas konferencji szkoleniowej dla policjantów podpisana została deklaracja o współpracy partnerskiej. Wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców Małopolski zadeklarowali: Marta Malec-Lech z zarządu województwa, nadinsp. dr Krzysztof Pobuta – komendant wojewódzki policji w Krakowie, dr Łukasz Cieślik – dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz dr hab. inż. Jacek Leśkow – dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zawarcie deklaracji pomiędzy instytucjami stwarza warunki do rozwoju współpracy na szczeblu regionalnym i krajowym; nie tylko powiększa grono partnerów o MCDN oraz NASK-PIB, ale przede wszystkim rozszerza liczbę odbiorców projektu na szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, z uwzględnieniem uczniów, nauczycieli i rodziców.

Realizowany od 2012 roku przez Województwo Małopolskie i Małopolską Policję projekt „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie” jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszego regionu, zarówno najmłodszych użytkowników Internetu, jak i ich rodziców i nauczycieli. Do końca 2018 roku na realizację projektu Województwo Małopolskie przeznaczyło kwotę prawie 1,2 mln zł. Te środki pozwoliły na organizację szkoleń, zakup materiałów edukacyjnych opracowanych przez specjalistów z NASK, które trafiły do odbiorców projektu. Dzięki naszym działaniom poszerzamy krąg wyedukowanych i świadomych użytkowników Internetu. To bez wątpienia nasz wspólny sukces, który powinniśmy rozwijać i kontynuować w kolejnych latach – mówiła podczas konferencji Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Projekt cieszy się pozytywnym odbiorem, zwłaszcza ze strony rodziców. Jest najlepiej ocenianym przedsięwzięciem profilaktycznym realizowanym w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w Małopolsce.

 

 

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube