13.07.2020

Współpraca z Polonią w Uzbekistanie

Promocja języka polskiego i popularyzacja polskiej kultury w Uzbekistanie, wspólne działania na rzecz utrwalania pamięci o Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin to główne płaszczyzny planowanej współpracy z Ambasadą RP w Taszkencie.

Działania naszego Ośrodka w Tarnowie w ramach obchodów Roku Świętego Jana Pawła II zainspirowały Ambasadę RP w Taszkencie do przygotowania gry miejskiej w hołdzie polskiemu papieżowi. 10 lipca Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli dr Łukasz Cieślik spotkał się w Krakowie z Agnieszką Mikulec – Konsultantem ds. Języka i Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Taszkencie, aby wesprzeć organizację przedsięwzięcia dla Polonii w Uzbekistanie. Tematem rozmów było również nawiązanie współpracy i wspólna realizacja projektów edukacyjnych.

Współpraca przy organizacji rocznicowych obchodów w Uzbekistanie to okazja do pielęgnowania i utrwalania wartości głoszonych przez naszego Rodaka poza granicami kraju. To także dobry początek do nawiązania szerszej współpracy z Polonią w Uzbekistanie – mówił podczas spotkania Łukasz Cieślik.

Taszkent to miejsce, który ma wiele punktów odniesienia do historii i kultury Polski. Przypomnijmy, że na uzbeckiej ziemi urodziła się piosenkarka Anna German, mieszkał tu też słynny pisarz i historyk polskiego pochodzenia Wasyl Janczewiecki, autor powieści „Czyngis-Chan”.

wróć do listy aktualności