Z dzieckiem w świat wartości

Konferencja Świat wartości dziecka. Dziecko w świecie wartości już za nami. 9 grudnia dyrektorzy szkół, nauczyciele, wykładowcy i studenci, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń mogli uczestniczyć w kolejnym już wydarzeniu edukacyjnym dotyczącym wychowania w wartościach i do wartości.

Organizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie konferencja pn. Świat wartości dziecka. Dziecko w świecie wartości realizowana była w ramach projektu Piękno człowieka – konteksty wychowania, finansowanego z budżetu miasta Tarnowa. Patronatem honorowym objęli ją: biskup tarnowski dr Andrzej Jeż oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Konferencji towarzyszyły przesłanki pedagogiki humanistycznej. Przedsięwzięcie edukacyjne wynikało z inspiracji oddolnych. W jego organizację włączyło się wiele instytucji, w szczególności Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

W uroczystym otwarciu konferencji, które odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, wzięli udział przedstawiciele organizatorów i instytucji patronackich. Z ramienia PWSZ wystąpiła prorektor dr Małgorzata Kołpa, a MCDN Ośrodek w Tarnowie reprezentowała dyrektor Ewa Sojat. Głos zabrali również: ks. dr Robert Dytko w imieniu JE ks. bp. dr. Andrzeja Jeża, Artur Puciłowski – dyrektor delegatury Kuratorium Oświatowego w Tarnowie, Bogumiła Porębska – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa. List gratulacyjny przekazany przez Senatora RP prof. dr. hab. inż. Kazimierza Wiatra odczytał przedstawiciel biura senatorskiego. Konferencję prowadzili Stanisław Klimek ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej i dr Małgorzata Jaśko z MCDN Ośrodka w Tarnowie. Wykłady wygłosili: prof. dr hab. Bożena Muchacka, prof. dr hab. Mirosław Szymański, ks. dr hab. Marek Kluz i dr hab. Elżbieta Osewska prof. PWSZ w Tarnowie. Informację o działalności Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka przekazała jego przewodnicząca Barbara Janina Sochal.

W trakcie spotkań nauczyciele mogli wziąć udział w dwóch blokach tematycznych: Jak kochać dziecko. Janusz Korczak w codziennej praktyce wychowawczej oraz Uruchamianie i inspirowanie wyobraźni dziecka. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów Inspiracje korczakowskie w codziennej pracy szkoły/przedszkola przygotowana przez dyrektorów i nauczycieli z Tarnowa i regionu. Program artystyczny zaprezentowały dzieci z tarnowskiego Przedszkola nr 8 „Pod Stokrotką”. Odbyła się również debata z udziałem studentów PWSZ. Kolejne konferencje dotyczące wychowania do wartości jeszcze przed nami.