Z dziejów historiografii. Mistrz Wincenty i jego kronika – konferencja

Mistrz Wincenty Kadłubek w tle budynek kościoła

Któż z nas nie słyszał o królu Kraku, Smoku Wawelskim czy królewnie Wandzie. Dzięki Mistrzowi Wincentemu znamy wiele szczegółów z początków państwa polskiego. W tym roku przypada 800- letnia rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka – biskupa i kronikarza.

8 marca zapraszamy nauczycieli na konferencję „Z dziejów historiografii. Mistrz Wincenty i jego kronika”, która odbędzie się w formie hybrydowej w Ośrodku w Nowym Sączu.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Jego Ekscelencji abp. Marka Jędraszewskiego Metropolity Archidiecezji Krakowskiej.

Celem konferencji jest uczczenie 800-setnej rocznicy śmierci pierwszego polskiego magistra i historyka bł. Wincentego Kadłubka oraz ukazanie wartości polskiego dziedzictwa kulturowego w dziejach cywilizacji łacińskiej. Wydarzenie wpisuje się w bieżące kierunki polityki oświatowej państwa: Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Z Kroniki Polskiej Mistrza Wincentego: „Polaków ocenia się według dzielności ducha i wytrwałości ciała, nie według bogactw”, „Ludzie szlachetni nie mają zwyczaju za złe złem się odpłacić”, „Nie pomnożyć tego, co można, tyle znaczy, co pomniejszyć”.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych nauczycieli ze szczególnym uwzględnieniem osób nauczających historii, języka polskiego i religii. Gościem i prelegentem konferencji będzie prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawi temat: Kronika Wincentego Kadłubka i jej recepcja w dziejach dawnej Rzeczypospolitej.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie: Z dziejów historiografii. Mistrz Wincenty i jego kronika.

Konferencja będzie realizowane za pośrednictwem MS Teams. Uczestnicy, po zalogowaniu się w Systemie Rezerwacji Szkoleń, otrzymają link aktywacyjny umożliwiający dostęp do MS Teams.