Konkurs adresowany jest do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół i ma zachęcać młodzież do poznawania historii Polski oraz swojego regionu. Organizatorem konkursu jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

Celem konkursu jest wzbudzenie zainteresowania historią oraz współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci narodowej lub miejsc wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób, a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z miejscami zarówno upamiętnionymi, jak i nieupamiętnionymi. Tematyka prac powinna dotyczyć wojen i konfliktów zbrojnych w XX wieku.

Organizatorzy konkursu zakładają, że praca nad projektami stworzy uczniom możliwość poszukiwania i badania różnorodnych źródeł historycznych oraz ich prezentacji w interesującej i nowatorskiej formie. Dla nauczycieli przedsięwzięcie może stać się inspiracją do poszukiwania nowych, ciekawych i twórczych rozwiązań dydaktyczno-metodycznych. Szczegółowe informacje o zasadach przygotowania prac konkursowych znajdują się w regulaminie.

Termin nadsyłania prac mija 5 kwietnia br., a ogłoszenie wyników nastąpi 2 czerwca podczas kolejnej edycji cyklicznej sesji edukacyjnej skierowanej do nauczycieli pt. „Jeśli nie pamięć to, co? Edukacja w miejscach pamięci historycznej”.

Wszelkie informacje są dostępne pod nr tel. 77 434 34 75; e-mail: konkursnaprojekt@cmjw.pl.

Regulamin konkursu oraz inne dokumenty niezbędne dla uczestników znajdują się na stronie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a dla wszystkich uczestników udział w konkursie będzie okazją do zebrania niezapomnianych doświadczeń.

Konkurs objął honorowym patronatem Opolski Kurator Oświaty Michał Siek.

Plakat konkursowy