Logo MCDN Instytucja Województwa Małopolskiegologo Małopolska

Aktualności Polski SFC Listopad 2022

Trzecie Międzynarodowe Spotkanie projektu DIGITRONICS odbyło się w Rzymie, w biurach Confindustria, gdzie Partnerzy omówili swoje stanowisko dotyczące dwóch bardzo ważnych rezultatów projektu: wymagań oraz modułów szkoleniowych dla edukatorów mechatroniki.

DIGITRONICS ma na celu dalszą profesjonalizację kursów szkoleniowych w zakresie mechatroniki i pomoc edukatorom w określeniu, gdzie mogą dalej rozwijać swoje kompetencje w zakresie mechatroniki i profesjonalne szkolenie uczniów. W kontekście wypełniania luk między szkoleniami a potrzebami branż i sektorów korzystających z narzędzi mechatronicznych, DIGITRONICS dąży do poprawy profesjonalizacji kursów szkoleniowych z zakresu mechatroniki i daje trenerom możliwość zaspokojenia potrzeb doskonalenia i zbadania kompetencji, które będą coraz bardziej potrzebne.

To, co przeanalizowaliśmy i ustaliliśmy podczas tego ostatniego spotkania, jest całkowicie zgodne z tym, co zostało ogłoszone tego samego dnia przez włoskiego ministra edukacji w wywiadzie dla wiodącej włoskiej gazety finansowej IlSole24ore:

„Oczywiście musimy inwestować w wyposażenie infrastrukturalne i dlatego jeden z moich pierwszych aktów dotyczył dekretu z kryteriami przydziału 500 milionów euro na laboratoria ITS (włoskie techniczne instytuty zawodowe), rozwiązując trwający od miesięcy bezruch . Tylko inwestując w infrastrukturę, dokonujemy milowego skoku, którego potrzebuje szkolnictwo techniczne i zawodowe. Kolejnym wyzwaniem jest jeszcze jedna centralna kwestia. Przyszłość będzie w coraz większym stopniu cyfrowa, a zawody będą w coraz większym stopniu określane dzięki rewolucji sztucznej inteligencji.

Jest więc jasne, że umiejętność kształcenia i profesjonalizacji w zakresie technologii cyfrowych ma strategiczne znaczenie. Nauczenie, jak zarządzać tymi nowymi narzędziami i sposobami pracy, ma kluczowe znaczenie.

Jak to zrobić?

Należy zacząć od instytutów techniczno-zawodowych, które muszą odpowiedzieć na wyzwania nowymi kwalifikacjami i nowymi ścieżkami oraz dostosować się do potrzeb obszaru, modernizując laboratoria i nauczanie. Niektóre realia doskonalenia już istnieją. Musimy pomóc systemowi aby je uogólnić. Inwestowanie w kształcenie techniczne i zawodowe to świetna inwestycja dla naszej młodzieży i naszego systemu produkcji”.

(Źródło ilSole24ore 25 listopada 2022 r.)

Rosnące znaczenie i silniejsze włączanie włoskich ITS do włoskiej i europejskiej tkanki produkcyjnej zostało również potwierdzone referencjami ITS Meccatronico del Lazio, który aktywnie uczestniczył w spotkaniu DIGITRONICS, stanowiąc wyraźny przykład możliwości ITS i chęci do innowacji kluczowych czynników, które będą wspierane przez wynik projektu DIGITRONICS.
photos