Logoprofilaktyka to stosunkowo nowa koncepcja profilaktyki, oparta o koncepcję logoterapii i logoteorii, których twórcą jest Viktor Emil Frankl – austriacki lekarz psychiatra, neurolog, psychoterapeuta i filozof.

Logoprofilaktyka ma na celu wspieranie ludzi w budowaniu dojrzałego świata wartości a także realizacji potrzeb egzystencjalnych, swoich pragnień, marzeń i celów życiowych. Przede wszystkim zaś nawołuje do odpowiedzialnego korzystania z wolności, dostrzegania sensu życia oraz szczęścia, rozumianego jako wynik czynienia dobra i realizowania wartości, które mają potencjał sensotwórczy.

Logoprofilaktyka to także – a może przede wszystkim – sposób myślenia, który jest podstawą realizowania programów profilaktyczno-wychowawczych, zapobiegając zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży jak: depresja, myśli samobójcze, zachowania autodestrukcyjne, uzależnienia czy pustka egzystencjalna. Założenia logoprofilaktyki i logoterapii znajdującą swój szczególny charakter w czasach kryzysu, pandemii czy wojny.

Konferencja
https://mcdn.edu.pl/przeciwdzialanie-kryzysom-egzystencjalnym-mlodziezy-w-oparciu-o-koncepcje-logoterapii-i-logoprofilaktyki-konferencja/

Publikacja pokonferencyjna
https://mcdn.edu.pl/przeciwdzialanie-kryzysom-egzystencjalnym-mlodziezy-publikacja-pokonferencyjna/

Badania naukowe

W roku 2023 MCDN wraz z Krakowskim Instytutem Logoterapii przeprowadził badania dotyczące kondycji psychicznej dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Przebadano 11 tys. uczniów w około 230 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz 1700 nauczycieli.
Instytut podejmuje szereg działań profilaktycznych i badawczych wśród dzieci i młodzieży, by wesprzeć je w trudnym okresie dojrzewania. Wiele zaburzeń psychicznych, w szczególności zaburzeń depresyjnych, trudności w nawiązywaniu relacji z otaczającym światem rówieśniczym lub rodzinnym może być także spowodowane uwarunkowaniami współczesności: tempem życia, powierzchownością relacji międzyludzkich, nadużywaniem Internetu i narzędzi wirtualnych, wciąż utrzymujących się pandemicznych skutków izolacji społecznej.
Koncepcja psychoterapeutyczna logoterapii Victora E. Frankla – austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, u której podstaw leży dążenie do sensu – stanowi kierunek badawczy i terapeutyczny Krakowskiego Instytutu Logoterapii.
Centralnym założeniem badań jest koncepcja człowieka postrzeganego jako całość o podłożu biologicznym, społecznym i psychicznym. Przy takim podejściu, my dorośli, mamy szansę pozytywnie wpływać na integralność procesów rozwojowych naszych dzieci, a ostatecznie na ich poczucie dobrostanu.

Raport z badania ankietowego kondycji psychicznej młodzieży 2023

Zobacz także:
https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/aktualnosci-2023/1655-logoprofilaktyka-to-nie-logopedia
https://www.logoterapia-krakow.pl/logoterapia
https://archezja.pl/logoprofilaktyka/

 

 

arrow
Facebook
YouTube